Çocukluğumuzdan biliriz; annelerimiz, anneannelerimiz ve babaannelerimiz, saçlarına, ellerine ve ayaklarına kına yakarlardı. Çokta güzel kokardı. Günümüzde hala kına yakılıyor. Gençler arasında bile tercih edildiğini biliyoruz. Saça hem sağlık hem parlaklık hem de muhteşem bir kızıllık veriyor. Aynı zamanda saçların uzamasına destek veriyor, saçlarımız daha hacimli ve sağlıklı oluyor. Kısaca doğanın bizlere bahşettiği muhteşemliklerden birisi kına. Eğer içimizde bilmeyen varsa pratik yönden kına nasıl hazırlanır ve saça uygulanır anlatalım.

Saça Kına Nasıl Uygulanır?

Öncelikli olarak saçlarımıza kınayı sürmeden önce yağlı ve kirli olmadığından emin olmalıyız. Yoksa istediğimiz sonucu alamayabiliriz. Küçük ama önemli bir detay daha iletelim. Kına daha doğrusu doğal kına tozu ağaçtan elde ediliyor. Hatta bazı yörelerde buna koyun kınası denildiğini de biliyoruz. Ve bütün aktarlarda kilo ile satılıyor. Uygun fiyatlarda kilo bazında da temin edebilirsiniz. Normal uzunlukta saçı olan bir kişi için yaklaşık 200-250 gr kına tozu yeterli olacaktır. Unutmadan söyleyelim, kınayı saçınıza uygulamadan önce kulak arkanıza küçük bir miktar sürerek test etmenizi tavsiye ederiz.

Saça Kına Yakmak
Saça Kına Yakmak

Saç Kınası Nasıl Hazırlanır?

Kınanın hazırlanışı da çok kolaydır. Kına tozuna ılık su katarak çamur kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Alternatif olarak içine 1 yumurta sarısı ve az miktar zeytinyağı katabilirsiniz, hatta su yerine çay demi ile sulandırabilirsiniz.

Saç Kınası Nasıl Hazırlanır?
Saç Kınası Nasıl Hazırlanır?

Saça Kına Uygulamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kınayı saçınıza sürmeden önce saçlarınızı taramalı ve rahatlıkla sürülecek duruma getirmelisiniz. Kınayı saç derinizden başlayarak saç uçlarınıza doğru sürmeniz gerekmektedir. Bunu saçlarınızdan tarak yardımıyla küçük tutamlar alarak saç dibinize fırça yada parmaklarınızla sürerek saçlarınızın uçlarına kadar eşit miktarlarda yaymalısınız. Eğer eşit süremezseniz saçlarınızda renk dalgası oluşacaktır. Bu karışımı saçınızda yaklaşık 1,5 – 2 saat bekletmeniz yeterli olacaktır. Hemen bol ılık su ile yıkamalısınız. Saçlarınız parlak mor ve kızıl bir renk arasında olacaktır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here