Uzun bir saça sahip olmak en büyük hayalimiz olduğu kadar gerçekleştirilmesi en zor hayalimizdir de aslında. Çünkü ortalama bir saç, ayda yalnızca 1 cm uzuyor. Ne yazık ki bu çok az bir miktar. Bu yüzden uzun bir saça sahip olmak istiyorsanız, saçın uzamasını etkileyen birkaç faktörü uygulamaya ihtiyacınız var.

Beslenme

Saçın uzamasını en fazla etkileyen faktörlerden biri beslenmedir aslında. Saç, yediğimiz besinlerdeki vitamin ve minerallerle besleniyor. Bu vitamin ve mineraller ise yumurta, et, balık, ıspanak, brokoli gibi besinlerde bolca bulunuyor. Mevsiminde üretilen bu besinlerle sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmek saçlarınızın hem uzamasına hem de sağlıklı ve parlak görünümüne yardımcı olacak.

Saç Uzatma İçin Beslenme
Saç Uzatma İçin Beslenme

Saç Bakımı

Sağlıksız, yanmış ve kırıklarla dolu bir saçın uzaması beklenemez. Her gün kullandığımız saç şekillendirici ürünlerin yüksek ısısına maruz kalan saç bir süre sonra yıpranıyor ve uzaması duruyor. Eğer sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmak istiyorsak saç şekillendiricileri mümkün olduğunca az kullanmalıyız. Ayda ya da iki ayda bir saç kırıklarını aldırmak da saç uçlarını temizler ve sağlıklı bir uzama sağlar.

Saç Uzatma ve Saç Bakımı
Saç Uzatma ve Saç Bakımı

Bitkisel Yağlar

Zeytinyağı geçmişten bu güne saç için kullanılan vazgeçilmez bir iksir. Saçı onarıyor, nemlendiriyor ve sağlıklı bir şekilde uzamasına katkı sağlıyor. Doğal olması zaten başlı başına bir tercih edilme sebebi. Haftada bir saç diplerine ve uçlarına masaj yapıp 1 saat bekleterek uygulayabilirsiniz. Zeytinyağının dışında argan yağı ve jojoba yağı da saçı onarıp uzaması konusunda etkili bitkisel yağlardır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here