Günümüzün getirdiği yoğunluk ve başarılı olma iç güdüsüne bağlı olarak gelişen stres, üzüntü, sinir gibi çevresel faktörlerin, aile geçmişine bağlı olma yani genetik faktörlerin, yaşam tarzı ve sağlık problemlerine bağlı olarak çoğunlukla erkeklerde görülen bir durumdur saçların seyrelmesi. Günde 25-50 arası sayılarda saç dökülmesi uzmanlar tarafından normal karşılanırken bu sayı arttıkça saçlar seyreleceği için araştırılması gereken bir durum olarak görülür.

Saçlarım Dökülüyor mu Nasıl Anlarım?

Bu normalliği test etmek için saçınızın üst kısımlarından tutun ve aşırı hırpalamadan çekin. Eğer 15-20 adetten fazla saç elinize geliyorsa bir uzmana baş vurmalısınız. Bunun yanında herhangi bir veya birden çok nedene bağlı olarak gelişen saçların seyrekleşmesinin ardından çoğu birey “seyrek saçlar nasıl gürleşir” sorusuna cevap arıyor.

Saçları Gürleştirme Yolları
Saçları Gürleştirme Yolları

Saçlar Nasıl Gürleşir?

“Saçları nasıl gürleşir?” sorusuna cevap ararken öncelikle dökülmeye neyin sebep olduğunu bulmak gerekiyor. Çünkü eğer saçlar genetik sebeplere bağlı olarak dökülüyorsa ne yazık ki bunun çözümü henüz yok. Eğer çok rahatsız edici bir durumsa sizin için saç ekim yöntemleri bu konuda önemli popülerliğe sahip. Bunun dışında saçınızı kremler veya bakım maskeleriyle şımartırsanız dökülmenin önüne geçemeseniz de var olan saçlarınızın daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Saçların Dökülmesini Önlemek
Saçların Dökülmesini Önlemek

Diğer yandan saçlarınızdaki dökülmelerin sebebi hayat tarzınız, sinir, stres veya yetersiz beslenme gibi çevresel koşullara bağlıysa özellikle soğan özütü, sarımsak, tarçın, bal, keratin, zeytin yağı, badem yağı, hint yağı ve yumurta gibi içerikleri olan kendiniz yaptığınız veya hazır bir şekilde edindiğiniz saç bakım maskeleri ve kremleriyle dökülen saçların yerine fazlasıyla saç çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında saç köklerini de besleyecek şekilde dengeli ve düzenli beslenmekte saçların gürleşmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca dışarıdan takviye olarak Biotin, D vitamini gibi içerikleri de almak saçların, kirpilerin ve kaşların gürleşmesine gözle görülür fayda sağlayacaktır.


4 YORUMLAR

  1. evet fadik hanım zigavusun kür ampulunu kullandım.eczacımız önermişti bize de çok memnun kaldık eşimle.içinde biotin-keratin varmış resmen minik minik saçlar çıkardı.şimdi de şampuanını kullanıyoruz sarımsaklı kokusuz olan memnunuz..

  2. Zigavus ürünleri dedim, çünkü saç tipine göre değişebiliyor kullanacağımız ürün bilindiği gibi.Benim saçlarımda yoğun dökülme vardı.Zigavusun sarımsaklı şampuanını ve kür ampulünü kullandım.Saçlarımın dökülmesini durdurmada gerçekten etkili oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here