Saçlar insan vücudunun dış görünüşünde bulunan bir unsurdur. Herkes saçının sağlıklı olmasına önem gösterir. Saçlar yıkanırken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Saçlarınızı bazı aralıklarla düzgün bir şekilde yıkanmalıdır. Aşağıdaki adımları uygulayarak saçınızı düzenli bir şekilde bakımlı hale getirebilirsiniz.

Saçlar Nasıl Yıkanmalı?

  • Saçlarınızı yıkarken acele etmeyin: Şampuanınızı saçınıza sürdükten sonra 2-3 dakika aralığında beklenmelidir.
  • Saçınıza şampuanı döktükten sonra nazik davranarak masaj halinde hareket uygulanması saçınızı daha iyi rahatlatacak ve
  • Saçlarınız daha bakımlı olacaktır.
  • Saçlar yıkandıktan sonra özenle kurulanmalıdır.

Bazı şampuanlar ile saç yıkandıktan sonra güzelce kurulanmazsa hayati önem açısından tehlikeli olabilir. O yüzden şampuanınızı saçınıza uygun olarak seçmeniz gerekmektedir.

Bazı saç türleri vardır. Bu saçlar dört gruba ayrılır; Yağlı saçlar, boyalı saçlar, normal saçlar ve kuru saçlar olarak sınıflandırılır. Bu saçların kendine göre yıkanma tarzı ve kurulama şekli vardır.

Yağlı saçlar nasıl yıkanır
Yağlı saçlar nasıl yıkanır

Yağlı Saçlar: Bilindiği üzere yağ ve su birbirine karışmamaktadır. Bu yüzden saçınızı ıslatmadan önce şampuanınızı dökerek ondan sonra saçınızı yıkamalısınız.

Boyalı Saçlar: Boyalı saçları yıkarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta suyun sıcaklığının ayarlanmasıdır.

Su çok sıcak olursa saçınızdaki boyanın dökülmesine neden olabilir, ancak su çok soğukta olmamalıdır çünkü saçınızın rengi solabilir. Boyalı saçları en güzel yıkama yöntemi ılık sudur. Şampuanınızı uyguladıktan sonra ılık su ile kurulanmalıdır.

Boyalı Saçlar Nasıl Yıkanmalı
Boyalı Saçlar Nasıl Yıkanmalı

Normal Saçlar: Normal saçları yıkarken şampuanınızı saçınıza döküp uyguladıktan sonra kurulamalısınız. Saç düzgünce kurulanmadığı takdirde matlaşma görülür. Ancak saçınızı talimatlara göre yıkadıktan sonra saçınızda gıcırdar gibi sesle karşılaşıyorsanız demek ki güzel durulanmıştır.

Kuru Saçlar: Bu saç türünün amacı ise saçın kurulanması olmasıdır. Şampuanınızı nazikçe masaj yaparak uyguladıktan sonra kurulayın. Bu saçınızı sağlıklı ve temiz tutmada yardımcı olacaktır. Kuru saçlar için şampuan seçimi nasıl olmalıdır isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Siz saçlarınızı nasıl yıkıyorsunuz?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here