Genetik yapımızın saçlarımızın yağ seviyesine kadar vücudumuzu etkileyen bir bütündür. Kimi insanların saçları oldukça kuru olabilirken bazıları her gün yıkanmalarına rağmen hala saçlarındaki yağlardan şikayet edebilirler. Saç yağlanmasının genetik dışında da etkenleri bulunmaktadır.

Örneğin hava kirliliği, çalışma şartları, stres, toz, duman gibi çevresel faktörler de yağlanmaya neden olabilir. Sizin de saçlarınız çabuk yağlanıyor ve şekil vermekte zorluk yaşıyorsanız yağlı saçlar için maske alternatiflerimizden faydalanabilirsiniz.

yagli-sac-icin-maske
Yağlı Saç İçin Maske

Maske uygulamasından önce

Maskenin saçınıza ve saç derinize etkisini arttırmak için öncelikle saç derisi ve saçı iyice temizlemek gerekir. Bunun için şampuan ile temizlik yapıp ardından saçınızı güzelce durulayabilir veya saç temizliği için etkili hazır veya ev yapımı farklı maskelerden faydalanabilirsiniz.

Örneğin maydanoz maskesi ile hem saçlarınızı hem de saç derinizi temizleyerek hava almalarını sağlayabilirsiniz. Maydanoz maskesi çok kolay hazırlanan ve uygulanabilen bir maske alternatifidir. Bu maske için 100 gram iyi yıkanmış ve ince doğranmış maydanoz, bir yemek kaşığı badem yağı ve bir su bardağı sirke yeterli olmaktadır.

Sirke haricindeki malzemeleri güzelce karıştırdıktan sonra saçlarınıza masaj yaparak uygulayın ve en az 30 dakika saçlarınızda bekletin. Ardından iki litre suya karıştırdığınız sirke ile saçlarınızı durulayın. Sirkenin saçınızda kokuya neden olacağından korkuyorsanız merak etmeyin, saçı birde doğal bir şampuan ile yıkayabilirsiniz.

yagli-saclar-icin-dogal-maske-onerileri
Yağlı Saçlar İçin Doğal Maske Önerileri

Saçlarınızı şampuan ile yıkadıktan sonra bir havlu yardımı ile kurulayın ve nemliyken aşağıdaki yağlı saçlar için maske uygulamasına geçin.

Yağlı Saçlar İçin Doğal Maske Önerileri

Saç yağlanmasını önleyen maskeler genellikle yoğurt yumurta veya bal gibi ürünlerden oluşur. Bu ürünler hem saç derisini besler hem de saç diplerindeki fazla yağlanmayı önler. Maskelerin ölçülerini kendi saç boyunuza göre yeniden ayarlayabilirsiniz. Biz burada orta boy bir saç için yeterli olabilecek miktarları vermeye çalıştık.

yogurt-ve-yumurta-ile-yagli-saclar-icin-maske
Yoğurt ve Yumurta İle Yağlı Saçlar İçin Maske

Yoğurt ve Yumurta İle Yağlı Saçlar İçin Maske

3-4 yemek kaşığı yağsız yoğurt ve 1 yumurta ile hazırlayabileceğiniz bu maske ile saçlarınızı güçlendirebilir ve yağlanma sorununun önüne geçebilirsiniz. Maskeyi hazırlarken yoğurt ve yumurtayı çok iyi karıştırmaya özen gösterin. Ardından nemli saçlarınıza iyice masaj yaparak sürün ve 30 dakika bekleyin. Saçlarınızı ılık suda doğal bir şampuan ile yıkadıktan sonra farkı hissedebileceksiniz.

bal-ve-yumurta-sarisi-ile-hazirlanan-maske
Bal ve Yumurta Sarısı ile Hazırlanan Maske

Bal ve Yumurta Sarısı ile Hazırlanan Maske

Bal saçı besleyerek yumuşak bir görünüm kazanmasını sağlar. Bu maske ile saçlarınızdaki yağ sorununu önlediğiniz gibi oldukça güzel bir görünüm de elde edebilirsiniz.

Saç boyutunuza göre bir ya da iki yumurtanın sarısı ve 2 çay kaşığı organik bal ile maskeyi hazırlayabilirsiniz. Güzelce karıştırdıktan sonra saçlarınıza uygulayın. En az 30 dakika saçınızda beklettikten sonra ılık suda doğal bir şampuan ile yıkayın. Böylece saçlarınız hem yumuşayacak hem de güzel bir görünüme kavuşacaktır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here