Saçların yağlanması hem saç derisi ile ilgili bir sağlık sorunu oluşturur hem de yağlanma sonucu ağırlaştıran saçı yapışkan ve sönük gösterir. Aynı zamanda saçların yağlı görüntüsü dışarıdan kirli olduğu izlenimi de verir. Bu yüzden saçlardaki yağlanmayı gidermek gerekir. Saçtaki yağlanma, saçı çok sık ya da çok az yağlanma sonucunda oluşabilir.

Yağlı Saçlara Çözüm
Yağlı Saçlara Çözüm

Saçınızın yağlanmasını önleyebilmeniz için yapmanız gereken ilk işlem saç analizidir. Saç analizi yapıp saçınızdaki yağlanmanın derecesini ölçtürmelisiniz. Analiz sonrasında yağlı cilt tipine sahip olduğunuz belirlenirse bu durum saçlarınızın da daha hızlı yağlanacağı anlamına gelir. Yağlanma yalnızca uzun saçlarda meydana gelmez. Bilinenin aksine kısa saçta daha çok oluşur. Uzun saçlarda yağlanmanın en büyük sebebi, saçların sık sık ellenmesi durumudur. Saçların çok sık yıkanması ise bir diğer önemli sebeptir. Saçları her gün yıkamaktansa gün aşırı yıkamak, yağ dengesinin korunması açısından daha çok işe yarayacaktır.

Yağlı Saçlara Çözüm Önerisi
Yağlı Saçlara Çözüm Önerisi

Saçtaki Yağ Dengesi Nasıl Ayarlanır?

Yağlanmayı dengelemek açısından yapılabilecek bir diğer işlem de boyamadır. Saçlarınızı boyayarak her daim canlı, parlak ve bakımlı bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Şampuan seçimi yaparken mutlaka nem oranı en az olan ürünü tercih etmelisiniz. Ayrıca mentollü şampuanlar kullanmanız da yağlanmanın giderilmesi açısından işe yarar. Yine devamında nemlendirici oranı az ol bakım kremi kullanabilirsiniz. Bakım maskeleri ile saçlarınızın yağını dengeleyebilir ve yumuşaklık sağlayabilirsiniz. Aşırı yağlı saçlarınız varsa, yağlı saçlar için özel formülle oluşturulan saç bakım maskelerinden kullanabilirsiniz.

Saçların Yağlanmasındaki Etkenler Nelerdir?
Saçların Yağlanmasındaki Etkenler Nelerdir?

Bunun dışında saçınızı yıpratıcı işlemlerden kaçınmanız da yağlanmayı azaltacaktır. Bu işlemlere örnek olarak düzleştirme, fön, perma gösterilebilir. Saçların yağlanmasındaki en büyük etkenlerden biri de strestir. Daha düzenli ve sakin bir hayatınız olduğunda yağlanma da azalacaktır. Ayrıca yağlı saçlara gece yatarken bir miktar pudra sürmek de işe yarayan bir yöntemdir.

 


2 YORUMLAR

 1. Saç Yağlanmasını Önleyen Tonik

  Tarifini vereceğim tonikte kullanacağınız maddelr saç derisinde yağlanmayı bastıracaktır. Saç derisinde yağlanma olduğunda yapılan en büyük hata yıkamaktır. Siz saç derisini yıkadıkça saç deriniz daha fazla sebum yani yağ üretir bu yüzden saçlarınızı çok sık yıkamamalısınız. Zaten tarifini vereceğim stonik saçtaki yağlanmayı önleyecek.

  200 ml lavanta suyu
  20 ml % 40 laktik asit
  10 ml biyosülfür (kükürt)
  10 gr çinko oksit
  10 gr b3 vitamini

  Lavanta suyuna b3 vitamini ilave edip iyice çalkalayınız. B3 vitamini eriyecektir. Daha sonra içerisine laktik asiti ekleyin ve bolca çalkalayın, daha sonra kükürtü ilave edin iyice çalkalayın en son olarak çinko oksiti ilave edin ve bolca çalkalayınız. Çinko oksit çözülmeyecektir, bu yüzden toniğinizi her seferinde çalkalayarak kullanın.

  • Merhaba Aycan Hanım,

   Saç yağlanmasını önleyen tonik tarifi için teşekkürler 🙂

   Sonuçları da buradan bildirebilirseniz diğer misafirlerimiz de faydalanabilir 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here