Siz de birçok kadın gibi saç renginizi değiştirmekten hoşlanıyor ve bunu sık sık yapıyorsanız, hatta ısıyla çalışan şekillendiriciler kullanmaktan kaçınmıyorsanız, saçlarınızın yorulup yıpranmasının önüne geçmekte zorlanıyor olabilirsiniz.

Saç bakımı için dikkat etmeniz gereken bazı genel konular vardır. Bunlardan en önemlisi saç rengini ayda en fazla iki kere değiştirmek ve bunu kademeli olarak yapmaktır. Bunun dışında, saçlarınızı bitkisel şampuanlarla yıkayın ve saçınızı asla sıcak su ile yıkamayın. Saçları ılık su ile yıkayıp soğuk su ile durulamak, yıpranan saçlarınızı canlandırmak için en iyi saç bakımı uygulaması kadar iyi sonuçlar verecektir.

Düzleştirici Saçı Yıpratır Mı?
Düzleştirici Saçı Yıpratır Mı?

 

Isı ile çalışan saç şekillendiricileri, yüksek ısıda kullanmayın ve saçınızı ısıdan koruyan organik bir ürün kullanmayı ihmal etmeyin. Saç kurutma makinenizi de gerekli olmadıkça kullanmayın, saçlarınızın kendiliğinden kurumasına izin verin. Kıvırcık saçlara sahipseniz ve saçlarınızı ıslakken taramak zorundaysanız, mutlaka geniş dişli taraklar kullanın ve bunu çok dikkatli yapın çünkü saç ıslakken çok kolay kırılır.

sac-bakimi-nasil-yapilir

Genel kuralların dışında evde yapabileceğiniz saç bakım yöntemleri ile de yıpranan saçlarınıza eski sağlığını geri kazandırabilirsiniz. Doğal bir yağı saçlarınıza sürüp, saçınızı streç film ile sararak bekleyebildiğiniz kadar uzun bir süre bekletip, sonrasında saçınızı bitkisel bir şampuanla yıkayıp, sirkeli su ile durulayarak en kolay ve etkili yöntemi uygulamış olursunuz. Sirkeli su 1 litre suya 1 tatlı kaşığı doğal sirke oranında olmalıdır. Zeytinyağı, tatlı badem yağı, hindistancevizi yağı, argan yağı, hint yağı, pirinç kepeği yağı ve susam yağını bu şekilde bir bakım için kullanabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here