Saçlar bir bayan için en önemli aksesuarlardandır. Bu yüzden nasıl saç kestirmemiz gerektiğini bilmek için araştırma yapmak şart.

Saç modelinizi değiştirmeden önce yüz tipinize uygun saç modelini belirlemeniz gerekmektedir. Yüz şeklinize uygun saç kestirdiğiniz taktirde sizi daha pozitif, şık ve uyumlu gösterecektir.

yuz-sekline-gore-sac-modelleri
Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Dünyaca ünlü sanatçılara ve mankenlere baktığınızda saçları kusursuz ve mükemmel göstermektedir. Aslında sadece yüz şekillerine uygun saç modeli kestirdikleri için böyle olduğunu bilmenizde fayda var.

Bu yüzden önce yüz şeklinizin yuvarlak, kare, oval, kalp, uzun ve üçgen şekillerinden hangisinin olduğunu bilmeniz gerekir. Ayrıca bu özelliklerle yüz şekliniz de beğenmediğiniz kusurları da kapatabilirsiniz.

Oval Yüz Şekli Saç Modelleri

Oval bir yüze sahip iseniz siz de o şanslı kişilerdensiniz. Çünkü oval bir yüze hemen hemen her saç modeli yakışmaktadır. Kuaföre gittiğinizde birçok seçeneği isteyebilirsiniz ve seçiminizi yapabilirsiniz.

oval-yuz-sekli-icin-sac-modelleri
Oval Yüz Şekli İçin Saç Modelleri

Kararsız bir yapıya sahip olsanız bile. Seçtiğiniz saç tipi yüzünüze uyumlu olacaktır. Yüzünüzü kapatmayacak şekilde kat kat kestirebilirsiniz. Katlı saçtan daha çok size düz ve aynı hizada olan kesim yüzünüzü daha çok belirginleştirecektir. İstediğiniz gibi kısa uzun düz ve dalgalı modeller ile kullanabilirsiniz.

Yuvarlak Yüz Şekli Saç Modelleri

Yuvarlak yüz hattının oval yüz hattına göre işi daha zordur. Ama doğru saç kesimini kullandığınız taktirde güzel görüneceksiniz.

yuvarlak-yuz-sekli-icin-sac-modelleri
Yuvarlak Yüz Şekli İçin Saç Modelleri

Yüzünüzü ince ve uzun göstermeniz için saçlarınıza hacim kazandırın ortaya ikiye ayırın ve saçınızı uzun kullanmayı tercih edin. Çene kısmından başlayarak kat kat kestirebilirsiniz.

Kare Yüz Şekli Saç Modelleri

Saçınıza küt, bob tarzı ve kat kat kestirebilirsiniz. Yüzünüzü yuvarlağa yaklaştırmak ister iseniz omuz hizasında kesilen saçlar ve yuvarlak kahküller de kullanabilirsiniz.

kare-yuz-sekli-icin-sac-modelleri
Kare Yüz Şekli İçin Saç Modelleri

Üçgen Yüz Şekli Saç Modelleri

Bu yüz tipinde saçınıza verebileceğiniz en kötü karar katlı kesimler ve kısa saçlardır. Yüz hattınızın en belirgin olan kısmı çene kısmıdır.

ucgen-yuz-sekli-icin-sac-modelleri
Üçgen Yüz Şekli İçin Saç Modelleri

Bu yüzden hacimli olan saçları kullanmanızda fayda var. Kısa saç sevenler bu konuda ısrar edenler için saçınızı enseler den öne doğru uzun ve hacimli bir model veriniz.

Uzun Yüz Şekli Saç Modelleri ve Kalp Yüz Şekli Saç Modelleri

Uzun yüz tipinde olan bayanlar kıvırcık veya dalgalı saçlar yüzü tercih etmelidir. Durmanız gereken saç modelleri ise uzun düz ya da kısa kesilmiş saçlar.

kalp-yuz-sekli-icin-sac-modelleri
Kalp Yüz Şekli İçin Saç Modelleri

Kalp şeklinde yüz için alnınızdaki açığı kapatmak için yandan perçem kıvırcık ve uzun saçları veya orta boydaki saçları tercih edebilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here